Magyar Fegyver Klub
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Itt jártak
Indulás: 2007-12-08
 

Ismertetők/Leírások
 
Online
counter
 
Képek
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Videók
 

Link ajánló

klick ide >>>  MN7980

 
G-Mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírek/Cikkek
Hírek/Cikkek : SW1911 - XXI. századi M1911?

SW1911 - XXI. századi M1911?

  2008.05.06. 17:16

Az alább következő pisztoly maga a paradoxon. 5 évvel ezelőtt még szimplán lehülyéztük volna azt, aki azt állítja, hogy a Smith and Wesson az éppen elpusztuló félben levő nagy történelmi ellenfél, a Colt emblematikus modelljét, az M1911-et fogja gyártani. Mára azonban ezt is megértük.

Nem előzmények nélkül való

Az első és második világháború alatt, mint az közismert, a Smith and Wesson a .45 ACP M1911-pisztolyok iránti katonai igényt töltőtárcsás M1917 revolverekkel váltotta ki. A cég mai legtöbb öntöltő pisztolyának elődje, az M39 eleve a 9 mm Luger lőszert tüzelte, és revolverező elsütőszerkezetű volt. Az első .45 ACP kaliberű Smith and Wesson öntöltő pisztoly megjelenésére egészen az 1980-as évekig kellett várni (ezekből lett aztán kompakt, majd szubkompakt méretű is), de mindegyikük az SW M39/59-re épült. Készültek ebből is csak single action sütésű sportváltozatok, de jórészt "custom shop item"-ek voltak, tehát igen kis sorozatban gyártották őket. A Walther-ral történt együttműködés keretében a P99/SW99-nek is elkészült egy .45 ACP kivitele, de úgy tűnik a jenki hazafiúi lelkesedés ennél többet kívánt.

Az 1990-es évek végefele a Performance Center (a Smith and Wesson belső tunningműhelye) elkészítette az M945-tel kezdődő típuscsaládot (Kaliber 2000/32.), melynek külseje, kezelőszervei már erősen M1911 jellegűek voltak, azonban a pisztoly maga nem volt már, mint egy hagyományos harmadik generációs SW-öntöltő más ruhában. A kis sorozat miatti magas ár (1500 USD) okán ez a típuscsalád nem lett igazán sikeres.
A Colt háttérbe szorulásával olyan új M1911-gyártók/forgalmazók jelentek meg az amerikai piacon, mint például az elsöprő sikert arató Kimber. A Kimber M1911-eseinek tokját és szánját azonban maga a Smith and Wesson gyártotta, mégha ezt nem is reklámozták széleskörűen. Vélhetően az időközben amerikai tulajdonba visszatért Smith and Wesson vezetői észlelték, hogy a tulajdonképpen majdnem máluk gyártott termékből a Kimber csaknem 40 ezret el tud adni évente, akkor ott nekik is van keresnivalójuk. A nagy 2002/2003-as modelloffenzíva keretében piacra dobták hát a Smith and Wesson történetének első valódi M1911-pisztolyát, az SW 1911-et.


Lényegesebb szerkezeti változtatások az eredetihez képest

Az M1911-et John Moses Browning tervezte még a múlt század elején, azonban messze nem saját jószántából, hiszen az amerikai haderők tenderén kellett megfelelnie. A 9 mm-es lőszerről a .45 ACP-re való áttérésnek köszönhető a korábbi Browning pisztolykonstrukciókhoz képest bonyolultabb megoldások jelentős része. A szerkezet több szempontból nem felel ma már meg sem a biztonsággal, sem a tömeggyárthatósággal kapcsolatos számos elvárásnak, a Smith and Wesson tehát minimálisan módosított, ahol jónak látta.
A kívülről legjobban látható eltérés a hüvelyvonó elhelyezése. Az eredeti M1911 esetében ez az alkatrész kívülről nem látható módon, a szán belsejében futott. Beszerelése hátulról történt. Ennél is nagyobb probléma, hogy a hüvelyvonót beszerelés előtt egy picit kézzel meg kell görbíteni, különben nem fog megbízhatóan működni a fegyver. Egyszer sikerült átfutnom egy amerikai szakcikket, melyben csekély másfél oldalon ennek az egyetlen alkatrésznek a helyes beszerelését és ellenőrzését taglalták, azóta még kevésbé bírom az egész konstrukciót komolyan venni...

A Smith and Wesson az SW1911 esetében az összes többi (központi gyújtású) öntöltőjén is alkalmazott, a szánba oldalról beszerelt hüvelyvonót épített be, ami jó húzásnak bizonyult, hiszen hüvelykivetési hibát egy darabot nem tapasztaltunk a teszt során. Ráadásul az alkatrész esetleges törése esetén könnyen, gyorsan kicserélhető egy csereszabatos darabra. Az eredeti M1911 helyretoló rugója csak a cső kb. fele hosszúságáig tart, ami a szerelés nehézkességét, illetve a rugó élettartamának csökkenését okozza. Az SW1911 esetében teljes hosszúságú helyretoló vezető rudat kapunk, ami ráadásul acélból van, így jótékonyan csökkenti a hátrarúgást. (Viszont a szétszerelést alaposan módosítja.)

Az M1911 esetében a csőretöltve, bebiztosítva viselés volt a főszabály (a hadseregben nem, ott cső alá töltve viselték a fegyvert). Az ütőszeg pedig ilyenkor szépen szembenéz a csőben levő töltény csappantyújával, csőtorkolatra leejtéskor előfordulhat véletlen elsütés, amire több példa is ismert. Maga a Colt is észlelte a problémát (különösen, mivel a véletlen elsülés elleni védelem az 1980-as évekre a rendvédelmi szervek által rendszeresített típusoknál alapkövetelménnyé vált), így a Series'80 modelljein az elsütőbillentyű által működtetett passzív ütőszegbiztosítást kezdett alkalmazni. Ennek két hátránya volt. Az egyik, hogy a jó sütést alaposan lerontotta, a másik, hogy a Colt ezt leszabadalmaztatta, tehát más Egyesült Államokbeli gyártó nem alkalmazhatta. (A kanadai Para-Ordnance-ra például ez nem vonatkozott.)

A 2000-es évek elején a Kimber olyan passzív ütőszegbiztosítást épített be, amely a markolatbiztosító által került aktiválásra, így a sütési erőt szerencsére nem befolyásolta, úgy meg ritkán esik le egy pisztoly, hogy közben a felhasználó fogja a markolatot. Mivel ugye a Kimber pisztolyok fődarabjait a Smith and Wesson gyártja, így az SW1911-en is ezt a megoldást alkalmazták. Az ütőszegbiztosító reteszelő tömbje (dugója) a szán jobb hátsó részében helyezkedik el.

Visszahívási akció

A dolog azonban nem megy olyan simán mint gondolnánk. 2003. nyarán a Smith and Wesson a visszahívási akciót rendelt el (http://www.smith-wesson.com/CatalogManual/sw1911recall.htm), mert a JRD0000 és JRD4750 gyári szám közé eső példányokon a biztosítódugó (safety plunger) beragadhat, ez pedig balesethez vezethet. Az általunk tesztelt példány bizony sajnos pont ebbe a gyári szám tartományba esik, de nem dobáltuk a fegyvert összevissza, hogy kiderítsük, a hiba fennáll-e. Levett szánnál megnyomva a biztosítóelemet, az magától visszaugrott, így látszólag ezzel nincs semmi probléma.


Szerszámigény

A szerkezet módosulásánál említettem, hogy a hosszú helyretolóvezető rúd a részleges szétszerelést erősen módosította, mégpedig annyira, hogy ahhoz szerszám szükségeltetik. Ez a szerszám egy, a csővezetőhüvely homloklapjának megfelelő kivágással bíró kis kulcs, amit a pisztolyhoz adnak.

A töltetlenség alapos ellenőrzése után nyugalmi pozícióban levő szán mellett benyomjuk (és úgy tarthuk) a cső alatt levő kupakot, mely egyébként arra szolgál, hogy a helyretoló rugó erejét átadja a szánnak. Ezután ráillesztjük a kulcsot a csővezetőhüvelyre, és igyekszünk azt elfordítani. Mivel azonban a rugó kupakja eközben folyamatosan nyom, a kulcs többször leugrik a helyéről, mielőtt a műveletet el tudjuk végezni. A csővezetőhüvely elfordítása után az kivehető, közben az helyretoló rugó és kupakja is előreugrik a cső alól. Eztán az immár rugóerő által nem nyomott szánt hátrahúzzuk annyira, hogy a szánon levő félkör alakú illesztőjel a szánakasztó kar vége felett legyen. Ekkor kihúzható jobbról balra a szánakasztó. Mivel ennek tengelye tartja a csőkengyelt, így a részben szétszerelt szán, benne a csővel immár lehúzható a tokról. A helyretolószerkezet eltávolítását követően a szánból a csövet előrefele tudjuk kivenni.

Már a szétszerelés sem volt egy fáklyásmenet, az összerakás pedig egyenesen rémálomszerű. A kengyel bejátszása a helyére, helyretoló rugó visszaszerelése komoly tízperceinkbe került, és állandóan attól rettegtünk, hogy a kirepülő acélkupak esetleg ne verje ki a szemünket. Lehet, hogy sok tekintetben XXI. századivá alakította a Smith and Wesson az M1911-et, de ezen a téren ismét a XX. század elején találtuk magunkat.

A .45 ACP kaliberű pisztoly egyébként a megszokott Colt-Browning reteszelést alkalmazza, a cső a szakállán levő kengyelen keresztül kapcsolódik a tokhoz, e kettős forgásközéppont körül elfordulva billen le a csőfar. A cső 2 db reteszelőbordával kapcsolódik a szánhoz. A csőszakáll nem tartalmaz klasszikus értelemben vett adogatópályát, az a tokon, a tár előtt van. A csőbe tartó tölténynek tehát "ugrania" kell egy kicsit, ami nem javít a csőretöltési megbízhatóságon. A cső felső részén, a töltényűr mögött egy kis kerek kivágás található, melyen keresztül vizuálisan is meg lehet győződni a csőretöltöttségről.

A belső részeket megvizsgálva az elkészítés minősége elsőrangúnak bizonyult, szinte semmi gépnyom, vagy öntési sorja nem maradt. Az illesztés példaszerű, semmi nem lötyög, sőt a csővezetőhüvely szinte már túl szoros. Más kérdés, hogy a Smith and Wessontól rosszabbat nem is lennék hajlandó tolerálni.

Külsős beszállítók

A pisztoly alkatrészeinek nem mindegyikét készíti a Smith and Wesson házon belül. Az oldalról lapított háromszög profilú, kifejezetten rejtett viselésre optimalizált fix nézőke 2-pontos jelzésű, a Novak cég gyártja, anyaga acél. A tár az eredeti M1911-eken egysoros, 7 db .45 ACP lőszer befogadására alkalmas volt, általában nem szétszerelhető, tisztíthatatlan kivitelben. A Smith and Wesson M1911-e az iparágban legjobbként elismert Wilson Combat-féle tárakat használja, melyből 2 db jár a fegyverhez. Ezek szétszerelhetőek, testük rozsdamentes acél (bár én láttam külföldi szaklapban SW1911-hez tartozó kékített tárakat). A Wilson-féle tárak nem 7, hanem 8 db lőszer befogadására alkalmasak, melyet úgy értek el, hogy a tárfenék kilóg a markolatból, így a tár praktikusan egy kis pufferben végződik, mely tárkioldáskor védi a tárat a sérüléstől. A tár adogató műanyagtömbjét pedig, hogy a nyolcadik (utas a halál) is beférjen befele kimélyítettre képezték ki.
A nagyobb kapacitású tárnak azonban több gyakorlati hátránya is akad. Az nyolcadik lőszert csak komoly nyomorgatás árán lehet belepréselni. Ha pedig már benne van, akkor a pisztolyba csak igen kemény kézzel lehet a tárat belenyomni, célszerű néhányszor izomból rácsapni a fenekére a biztos rögzítéshez.


Sokat csuklik!

Az SW1911 igen szép fegyver. A matt rozsdamentes acél tok és szán és a fekete kezelőszervek csábítóan mutatnak. Ezen túlmenően az egysoros tár és a remek gumi markolathéjak is emelik a komfortérzetet lövészet közben. A markolat hátsó részén levő Ed Brown-hódfarok kizárja, hogy a kakas beleverjen a kezünkbe lövés közben, illetve a markolatbiztosító kiemelkedő része is segíti a helyes fegyverfogást. A kakasrugó háza egyenes és finom kiemelkedésekkel csúszásmentesített. A sütés kiváló, de a sütési pont még állítható is. Az elsütőbillentyű alumíniumból készült, könnyített, csakúgy, mint a kakas. Minden együtt van tehát, ami az élvezetes és eredményes lövészethez szükségeltetik. Így korábbi számos ellenérzésünket a típussal szemben félretéve, kezdtük el a lövészetet.

Az alkalmazott lőszer a legáltalánosabbnak tekinthető 230 graines FMJ-lövedékes (MFS-gyártmányú) töltény volt. Ehhez a lövedéktömeghez és -formához konstruálta Browning eredetileg a pisztolyt. Csakhogy. A pisztoly csőretöltési akadályainak számát 15-nél meguntuk számolni, 100 lövésből legalább 20 akadályt produkált. Az akadályok mind egyformák voltak: a csőbe igyekvő lőszer a tárból kifele félúton keresztbeállt. Arra gyanakodva, hogy az egyik tár hibás, kicseréltük, de a másik tárral sem volt soha képes kilőni egy teljes, 8-as tárnyit. Az akadályok a legelsőtől a legutolsóig véletlenszerűen a tár minden állapotánál felmerültek. Hüvelykivetési hibánk egyáltalán nem is volt, a csőretöltési hibáknál pedig a töltény el sem jutott odáig, hogy beakadhasson a hüvely hornya a hüvelyvonóba. Érdekes látvány lehetett, amikor jelre nekirontottam a 4 db IPSC-célnak, majd két lövés után heves káromkodások közepette rángattam ki a tárat és a szánt húzogatva próbáltam a keresztbeakadt lőszertől megszabadítani, majd újratölteni a fegyvert. Ritkán kerül 30-40 másodpercembe 4 db papírlap lelövése...

Ne érhessen azonban vád, hogy én vagyok fakezű, és csak nálam akadt el ez a míves fegyver, a 2 Kaliberes tesztelő mellett egy tapasztalt külsősnek is odaadtuk a fegyvert néhány lövésre, de egy 8-as tárat neki sem sikerült leadni akadály nélkül. A gyári új állapotú fegyvert a lövészet előtt egyébként finoman átolajoztuk, tehát ez sem lehetett a hiba oka.

A kezelőszervek egyébként kellemesen jártak, bár a növelt méretű biztosítókar mellett a szánakasztót is megnyújthatták volna hátrafele, mert így fogásváltással és némi erőlködéssel lehetett csak működtetni. A kezelőszervek jobbkezesek ugyan, de a biztosítót könnyen ki lehet cserélni egy kétkezesre. A biztosítókar sajnos nem működött tökéletesen. Ugyanis leeresztett kakasnál is volt egy kis mozgása felfele, ami éppen elég ahhoz, hogy ne engedje a szánt hátrahúzni. Tehát, ha valaki esetleg cső alá töltve hordja és támadás esetén csőre akar rántani, az itt csúnyán járhat. Ezen persze 1 mm-nyi fém lepolírozásával könnyen lehetne segíteni, de egy ilyen kategóriájú terméknél nem elvárható, hogy a végfelhasználó reszelgessen.

Pontos, de nagyon!!!

Az SW 1911 előnyére kell azonban írnunk, hogy az általunk kipróbált egyik legpontosabb nagykaliberű öntöltő pisztolynak bizonyult. Magam 25 méterről 4-6 centis 5-lövéses szórásokat lőttem, 15 lövés szórása (szabad kézből természetesen) a 8-a lőlap célfeketéjének szűk 1/3-át foglalta el. Ennél is izgalmasabb volt azonban az, amit 50 méterről produkált a szerkezet! 3 lövés szórását sikerült 10 centis körön belül elhelyezni, míg volt olyan próbálkozás, amikor a 3 lövésből kettő a kilences körön belül csapódott be. Nem semmi ez egy mozgó csöves reteszelésű, fix irányzékos, alapvetően önvédelmi szerepkörre szánt pisztolynál.

A lövés komfortérzete a nagy, 1200 gramm feletti töltött tömegű pisztolynál kifejezetten magas volt, csak az egyik tesztelő panaszkodott arra, hogy a tesztelés vége fele a markolatbiztosító és a tok illeszkedése nyomot hagy a tenyerén. A lomha, nehéz .45 ACP lövedékek egészen érdekesen lassú hátrarúgást produkáltak. A lövés közben szépen lehetett látni a mozdulatlan irányzékokon keresztül, ahogy kicsap a torkolattűz, és csak ezután kezdett el a szán hátraindulni, és a fegyver felfele mozdulni.


Nem olcsó holmi


Az SW1911 elsősorban önvédelmi szerepkörre készült (és szerintem hamarosan megjelenik a kisebb, Commander és/vagy Officer's méretű kivitele is), erre azonban szerintem elavult szerkezete (csak SA sütés, bonyolult karbantartás) és igen nagy tömege miatt kevésbé alkalmas. A tesztelt példány pedig megbízhatatlansága okán egyáltalán nem alkalmas arra, hogy életünket bízzuk rá! Pontlövészetre kiemelkedő pontossága okán kiváló lenne, azonban - Európa számos országától eltérően - nálunk nincs mód arra, hogy 9 mm-nél nagyobb lövedékátmérőjű lőszert tüzelő fegyverrel elindulhassunk versenyen. Szituációs lövészethez egy kétsoros tárral készült nagyobb kapacitású modell szükségeltetne. Steel Challenge-re azonban már alapkivtielben is kiváló a pisztoly. A megbízhatóvá tétel azonban itt is alapkövetelmény lenne. A pisztoly az USA-ban 700-800 dollár környékén szerezhető be, de természetesen Európában minden drágább, hazánkban az SW1911 mintegy 340 ezer forintért szerezhető be.

 
Óra
 

Airsoft
 
Szavazás
Melyik a kedvenc fegyver márkád?

Beretta
Colt
Heckler & Koch
Glock
Sig Sauer
Walther
Valami más
Nem érdekel
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 

Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Szavazás
Milyen az oldal?

Rossz
Elmegy
Szuper
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 

Locations of visitors to this page
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak